KIRIK TELEFON CAMLARI

Yazan  Oca 10, 2018

Yolda yürürken biri ile çarpışıyorsunuz ya da güzel bir anı yakalamak isterken akıllı telefonunuz elinizden kayıyor. Camını değiştirmek içinse yeni bir telefon parası kadar para ödüyorsunuz.

Üstüne ekran koruyucusu koymak, ekran değiştirilene kadar sadece geçici bir önlem oluşturur. Tokyo’da ise kendini yenileyebilen yeni bir polimer keşfedildi. Bu polimer potansiyel olarak kendini onaran telefon camlarının geleceğine öncülük edebilir.

Tokyo Üniversitesi’nden Profesör Takuzo Aida liderliğindeki araştırmacılar tarafından yapılan çalışma Science‘da yayımlandı. ‘Mekanik olarak sağlam, kolaylıkla onarılabilen, kovalent çapraz bağ içermeyen polimer’ başlıklı araştırmada, sadece el basıncıyla bile kendini yenileyebilen benzersiz bir sert cam benzeri ‘polieter-tioureas’ polimeri tanıtıldı. Diğer malzemelerden en önemli farkı ise yüksek ısıya ihtiyaç duymama özelliğidir.

Araştırmacılar, “Günümüzde, çapraz bağlantılı ağları yeniden yapılandırmak için kırılmış bölümlerin onarımı 120 derece veya daha yüksek sıcaklıkta gerçekleşiyor.” dedi.

Aslında malzemeyi tutkal haline getirmek istiyordu.

The Guardian’ın haberine göre bu özel cam polimer, malzemenin tutkal haline geleceğini düşünen yüksek lisans öğrencisi Yu Yanagisawa tarafından yanlışlıkla keşfedildi. Yanagisawa, polimerin 21 derecede elle sıkıştırıldıktan sonra kesik kenarlarının birbirine yapıştığını ve güçlü bir tabaka oluşturduğunu tespit etti. Kendini onaran telefon camıyla ilk kez karşılaşmıyoruz; şu an kendini iyileştiren ekran koruyucusu ve Motorola’nın kendini onaran telefon camı için patenti var. Bunun gibi yeni gelişmeler, ekran kırılmasının ve masraflı onarımların geçmişte kalmasına yardımcı olabilir.

Yorum Ekle

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

  1. Öne Çıkanlar
  2. Popüler
  3. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kategoriler