KAHRAMANMARAŞ’TA 2327 İŞLETME KOSGEB KREDİSİNDEN FAYDALANDI

Yazan  Nis 15, 2017

KOSGEB Başkanlık Müşaviri Ahmet Alperen, ‘Kahramanmaraş’ta 6 bin 400 işletmeden 2327’si sıfır faizli kredi almaya hak kazandığını belirtti

KOSGEB Başkanlık Müşaviri Ahmet Alperen, KOSGEB Kahramanmaraş Hizmet Merkezi Müdürlüğü KOBİ Uzmanı Ekrem Gökçe ve Yunus Atmalı ile beraber Kahramanmaraş BÜYÜKŞEHİR GAZETECİLER CEMİYETİ Başkanı Aslan Deveboynu ’nu ziyaret etti.

Ziyaret sonrası Nartv mikrofonlarına açıklamalarda bulunan KOSGEB Başkanlık Müşaviri Ahmet Alperen, Kahramanmaraş’tan 6 bin 518 işletmenin, KOSGEB aracılığıyla esnafa verilen sıfır faizli kredi desteğinden faydalanmaya hak kazandığını ancak kredi kullandırma oranının yüzde 36 seviyelerinde olduğunu söyledi.

 Alperen “Kahramanmaraş KOSGEB Müdürlüğü adına Başkanlığımızın vermiş olduğu sıfır faizli KOSGEB kredisini kullandırmak amacı ile burada bulunmaktayım. Yaklaşık 20 günden beri Kahramanmaraş’ın ilçelerinde bankalarla, ticaret odalarıyla görüşerek bu sıfır faizli kredinin kullanımını yükseltme amaçlıyoruz. Bu sebeple bütün işyerlerimizi gezdik bankalarımızı ziyaret ettik” dedi.

Kahramanmaraş’ta sıfır faizli kredi almaya hak kazanan 6 bin 400 işletmeyi KOSGEB veri tabanına kaydettiklerini ifade eden Alperen, şöyle konuştu: “Çok basit bir sistemimiz var ancak firmalarla sorun yaşıyoruz. Firmaların kredi borçları var sosyal güvenlik borçları var ve bankaların bu borçlardan kaynaklanan çekinceleri var. Bankalara rica ediyoruz. Yapabildiğimiz kadar kolaylaştıralım, kefalet sağlayalım veya memur kefil isterlerse ipotek isterlerse onlardan alarak bunu kullandıralım diyoruz. Fakat Kahramanmaraş’ta kredi kullandırma oranımız sanıyorum yüzde 36 seviyelerinde! Mayıs sonuna kadar bunu aşacağız. Yani baya bir mesafe kat ettik. Daha fazla mesafe alacağız gibi görünüyor. Süreyi de uzattık. Ancak tıkandığımız noktalar var. Bunu da bankalarla aşmaya çalışıyoruz.”

12 BUÇUK MİLYAR GÜZEL PARA

Esnafın önündeki en büyük sorunun 2016 yılında çıkmış olan Bakanlar Kurulu kararı olduğunu dile getiren Alperen, konuşmasına şöyle devam etti: “İlgili kararnamede hazine destekli faizsiz kredi kullanan işletmeler, Esnaf Sanatkâr Odaları kredileri kullanamayacaklar, diyor. Kararname bunu yazıyor. Esnafın bu krediyi kullanması halinde öbür krediyi kullanamama endişesi var. Bakanlıkla bu durumu görüşüyoruz. Konu hakkında düşüncelerimizi aktardık. Onlar da biliyorlar zaten! Sanıyorum referandumdan sonra Bakanlar Kurulu toplanarak bu kararnameyi değiştirebilirler. İsterlerse yetki Bakanlar Kurulunda eğer onu değiştirirlerse yüzde 50’lilik bir kesim de bu krediyi kullanabilecek. Aynı anda iki krediyi kullanabilecekler. İnşallah çözülür. Biz de zaten bunun için buradayız. Faiz olarak kullanacağımız, devletin ayırdığı 12 buçuk milyar liralık bir kaynak var. Bunu yakın zamanda da firmalarımıza işletmelerimize dağıtırız, kullandırırız. Piyasada bir darlık var, sıkışma var. Bu para piyasaya girmesi halinde 12 buçuk milyar güzel para. Bana göre de ekonomiyi harekete geçirecek bir para.”

KOSGEB, sıfır faizli kredi desteği onaylanan ancak bankalara takılan esnafın çağrısına kulak verdi. Kredi kullandırma oranı düşük olan Kahramanmaraş’ta esnaflar, odalar ve bankalar arasında arayı bulmak için çalışan KOSGEB, Mayıs ayı sonuna kadar kredi kullanım oranlarının artmasını hedefliyor.

Son Düzenlenme Cumartesi, 15 Nisan 2017 14:43

Yorum Ekle

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

  1. Öne Çıkanlar
  2. Popüler
  3. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kategoriler