Yolda yürürken biri ile çarpışıyorsunuz ya da güzel bir anı yakalamak isterken akıllı telefonunuz elinizden kayıyor. Camını değiştirmek içinse yeni bir telefon parası kadar para ödüyorsunuz.

Üstüne ekran koruyucusu koymak, ekran değiştirilene kadar sadece geçici bir önlem oluşturur. Tokyo’da ise kendini yenileyebilen yeni bir polimer keşfedildi. Bu polimer potansiyel olarak kendini onaran telefon camlarının geleceğine öncülük edebilir.

Tokyo Üniversitesi’nden Profesör Takuzo Aida liderliğindeki araştırmacılar tarafından yapılan çalışma Science‘da yayımlandı. ‘Mekanik olarak sağlam, kolaylıkla onarılabilen, kovalent çapraz bağ içermeyen polimer’ başlıklı araştırmada, sadece el basıncıyla bile kendini yenileyebilen benzersiz bir sert cam benzeri ‘polieter-tioureas’ polimeri tanıtıldı. Diğer malzemelerden en önemli farkı ise yüksek ısıya ihtiyaç duymama özelliğidir.

Araştırmacılar, “Günümüzde, çapraz bağlantılı ağları yeniden yapılandırmak için kırılmış bölümlerin onarımı 120 derece veya daha yüksek sıcaklıkta gerçekleşiyor.” dedi.

Aslında malzemeyi tutkal haline getirmek istiyordu.

The Guardian’ın haberine göre bu özel cam polimer, malzemenin tutkal haline geleceğini düşünen yüksek lisans öğrencisi Yu Yanagisawa tarafından yanlışlıkla keşfedildi. Yanagisawa, polimerin 21 derecede elle sıkıştırıldıktan sonra kesik kenarlarının birbirine yapıştığını ve güçlü bir tabaka oluşturduğunu tespit etti. Kendini onaran telefon camıyla ilk kez karşılaşmıyoruz; şu an kendini iyileştiren ekran koruyucusu ve Motorola’nın kendini onaran telefon camı için patenti var. Bunun gibi yeni gelişmeler, ekran kırılmasının ve masraflı onarımların geçmişte kalmasına yardımcı olabilir.

Araştırmacılar ise yeni ‘elektronik burun’ sayesinde bu tür hastalıkları hastanın dışkısından teşhis etmeyi planlıyor. ‘Moosy 32 eNose’ olarak adlandırılan yeni cihaz ‘Valencia Politeknik Üniversitesi’ ve ‘La Fe Sağlık Araştırmaları Enstitüsü’ ortak çalışması ile üretildi.

Şimdiye kadar laboratuvar ortamında yapılan 445 dışkı testinde yüzde doksanlık bir başarı elde eden ürünün çalışma prensibi ise numunelerden çıkan uçucu organik bileşiklerin üç dakikalık bir analizi şeklinde. Cihaz ayrıca hastalığın ciddiyetini de tespit edebiliyor.

La Fe Enstitüsü doktorlarından Dr. Pilar Nos ise şu açıklamayı yaptı: “Uçucu organik bileşikler insan vücudu metabolizmasının fizyolojik süreci tarafında oluşturulur ve dışkı yardımıyla atılır. Bu bileşiklerin konsantrasyonu hastalıkların teşhisinde kullanılabilir ve ‘elektronik burun’ tarzı cihazlar hastalıkların teşhisi konusundaki gelişmelerin önemli bir adımı.”

Tıp dünyasında ‘eNose’ cihazının tam anlamıyla kullanılabilmesi için algoritmalarını geliştirmesi gerektiğini belirtelim. Cihaz ilerleyen dönemlerde suyun mikrobik kontaminasyonunun, saflığın bozulma durumu, ölçümünde ve meyvelerin olgunluğunun değerlendirilmesinde de kullanılabilir.

Makineleşen hayata bir yenisi olarak eklenen insansı özelliklere sahip Robotlar her geçen gün daha fazla alanda kendine yer buluyor ve sayıları biraz daha yükseliyor. Yeni yayınlanan bir rapora göre robotların sayısı her yıl %15 oranda artıyor. Robotların bir gün işlerimizi bizim için yapacağını biliyorduk ancak bu tahmin ettiğimizden daha da erken gerçekleşebilir.

Hatta bazı alanlarda ki meslek gruplarının bile yok olmasına neden olabilir. HSBC tarafından yayınlanan Global Robotics raporu, endüstriyel robotların yükselişine ışık tutuyor.

2019'DA DURUM NE OLACAK?

HSBC analistleri Helen Fang, Michael Hagmann, Richard Schramm ve Anderson Chow, dünyada kaç tane robot olduğunu, nerede bulunduklarını ve robot nüfusunun yıllık artışını araştırdı. Araştırmaya göre, dünyadaki robotların yarısından fazlası Asya'da bulunuyor ve çoğunlukla Çin'de çalıştırılıyor. 2016 yılında dünyada 300.000 civarı robot bulunuyordu. HSBC analistleri robot nüfusunun her yıl yüzde 15 arttığını ve 2019 yılına gelindiğinde 414.000 robotun faaliyet göstereceğini belirtiyor.

ÇİN PAZARINDA TALEP VAR

Çin pazarı, dünyadaki endüstriyel robot talebinin yüzde 30'unu oluşturuyor. Bu talebin arkasında ülkedeki fabrikaların sayısının ve yaşlanan nüfusunun etkisinin büyük olduğu belirtiliyor. Araştırmada hesaba katılan robotlar arasında, otomatik eller ve raylı sistemler gibi otomasyon makineleri de yer alıyor. Analistler, 2017 yılında Çin'de robot üretiminin yüzde 58 arttığını tahmin ederken, Avrupa ve ABD'nin üretim süreçlerinde daha yoğun endüstriyel robotlar kullandığına dikkat çekiliyor. ABD'de her 10.000 endüstriyel işçiden 49'u robotken, ABD'de 176, Japonya'da 305, Güney Kore'de ise 531'i robotlardan oluşuyor.

Daha önce Facebook’un kullanıcılarını dinlediğine dair komplo teorileri ortaya atılmıştı. Şimdi ortaya çıkan yeni haberlere göre uygulamalar gerçekten kullanıcıları dinliyor olabilir. New York Times’ın haberine göre uygulamaların birkaçında ‘Alphonso’ adlı şirketin yazılımı bulunuyor. Bu yazılım sayesinde uygulama sahipleri televizyon reklamlarını ve programlarını dinliyor ve hatta gittiğiniz yerlerle veya izlediğiniz filmlerle bağlantı kurabiliyor.

İddialara göre Google Play Store’da ve App Store’da bulunan 250’den fazla uygulama bu yazılımı barındırıyor. Uygulamaların birçoğunun oyun olması ve çocukları hedeflemesi ise dikkat çekiyor.

Alphonso yazılımının dağılımını inceleyen Apptopia adlı uygulama istihbarat şirketi, şimdiye kadar Google Play Store’da 106, App Store’da 24 uygulamada bu yazılımı bulduğunu belirtti.

Facebook ve Alphonso arasında büyük bir fark bulunuyor. New York Times’a yaptığı açıklamaya göre şirket kullanıcıların kişisel konuşmalarını kaydetmiyor, televizyondan yayılan ses sinyallerini takip ederek izlenme davranışlarını kayıt altına alıyor. Bu verileri ise reklam verenlere satabileceğini belirtelim.

Ancak Google ve Apple tarafından sağlanan uygulama mağazalarının uygulamaların kullanacağı araçları -kamera ve mikrofon gibi- belirtmesi kullanıcılara bir nebze de olsa güvenlik sağlıyor. Buna rağmen uygulamalarınızın aldığı izinleri kontrol etmekte fayda var.

Önceki yıllarda FTC’nin (Federal Ticaret Komisyonu) bu tarz uygulamalara müsamaha göstermediği görülüyor. 2017 yılının başlarında akıllı televizyonlardan izleme geçmişini toplayan Vizio yazılımına 2,2 milyon dolar ceza vermişti.

  1. Öne Çıkanlar
  2. Popüler
  3. Yorumlar

Takvim

« Ocak 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Kategoriler