haber

Kahramanmaraş Piazza Alışveriş Merkezi (Piazza AVM) ile Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı işbirliğinde “Gaziler Günü” etkinlikleri kapsamında geleneksel olarak düzenlenen bowling turnuvası renkli görüntülere sahne oldu.

Turnuvaya, KAHRAMANMARAŞ VALİSİ VAHDETTİN ÖZKAN, Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cafer Öz, İl Jandarma Komutan Yardımcısı J. Alb. Sabri Küyük, 2. Zırhlı Tugay Komutanı Tnk. Alb. Adnan Köşger, Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Yunus Karaman, gaziler ve şehit aileleri Piazza Avm yönetimi ekibi  ile jandarma personeli katıldı.

 

Piazza AVM Playland Salonunda gerçekleşen turnuvada, gaziler ve şehit ailesi yakınları labutları devirmeye çalışırken, aileleri de heyecanla onları izledi. Kıyasıya mücadelenin yanı sıra gazilerin de birbirleri arasındaki dayanışmayı güçlendiren turnuvaya katılanlar, kendilerine bu imkânı sunan Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı ile Kahramanmaraş Piazza AVM yöneticilerine teşekkür ettiler. 

 BİRİNCİNİN KUPASI VALİ ÖZKAN’DAN

 

 

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Ödüllerin Dağıtılmasının Ardından Yaptığı Açıklamada, Gazi Ve Şehit Aileleri İçin Böyle Bir Organizasyonu Düzenleyen Piazza Avm Yönetimine Ve İl Jandarma Komutanlığı’na Teşekkür Etti.

 TURNUVALAR GAZİLERE PSİKOLOJİK DESTEK OLUYOR

 

Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul Ve Yetimleri Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Yunus Karaman ise; 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle düzenlen ve artık geleneksel hale getirilen Gaziler Günü Bowling Turnuvasının çok önemli olduğunu belirterek Katkı Sunan Ve “Emeği geçenleri kutluyorum” Dedi

 

Yedi takımın yarıştığı turnuva sonunda, Gazi Ekrem Balcı, Gazi Sabri Avcı, Gazi Osman Kaya, Gazi Osman Yanar, Gazi Esat Aliko ve Jandarma Ömür Madras’tan oluşan takım birincilik kupasını Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan’ın elinden aldılar.

Gazi Yunus Karaman, Gazi Abdullah Gişi, Şehit Babası Metin Yenigül, Jandarma Kadir Akbey ve Jandarma Yusuf Karavar’dan oluşan takım ise ikinci oldu. Takım oyuncularına kupalarını 2. Zırhlı Tugay Komutanı Tnk. Alb. Adnan Köşger verdi. Gazi Mehmet Gökkız, Gazi Ali Üzüm, Şehit Babası Adem Şimşek, Gazi Teyfik Karaboğa, Gazi Tugay Güneş ve Jandarma Ayhan Binici’den oluşan takım da üçüncülüğü elde etti. Takıma kupasını, Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cafer Öz verdi.

 

İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde, İl Emniyet Müdürlüğü uzman ekiplerince, Kahramanmaraş'ta görev yapan 112 sağlık personeline Adli Vakalarda Maddi Delillere Yaklaşım konusunda teorik ve pratik eğitimler verildi. Eğitim İl Ambulans Servisi Baş Hekimliği tarafından organize edildi. İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda saat 9.30 'da gerçekleştirilen eğitimler Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğünden Uzman Polis Memurları tarafından verildi.

 

Cinayet ve intihar gibi adli olaylarda olay yerinde müdahalede bulunan 112 acil ekiplerinin adli vakalarda, tıbbi müdahalenin yanı sıra hukuki boyutta da doğru yaklaşımı hedeflendi. Eğitimde olay yeri, olayın özelliği, gelişebilecek tehlikeler, adli deliller, olayın üzerinden geçen zaman açısından değerlendirilmeler ile ilgili bilgiler verildi.

Olay yerinin doğru ve yeterince değerlendirilmesi, etkin güvenlik önlemlerinin de alınması ve olay yerindeki bulguların gözlenip değerlendirilmesi 112 Acil personellerine görsel ve uygulamalı olarak anlatıldı.

Daha sonra Yapılan pratik eğitimde 112 sağlık ekipleri bir cinayet vakasına müdahale etti. İlk yapılan senaryoda, ofisinde silahla öldürülen bir şahsa, olay yerine ilk gelen 112 acil ekipleri müdahale etti. Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğünde görevli uzman eğitimciler, ekibin yapmış olduğu doğrular ve yanlışlar üzerinde durdu.

Verilen eğitimler sonunda katılımcı personeller teste tabi tutuldu.

Daha sonra saat 15.00'da Sağlık Müdürlüğü Çalışan Hakları Güvenliği ve Tıbbi Sosyal Hizmetler Birimi tarafından organize edilen uyuşturucu madde kullanımının etkileri ve müdahale konusunda bilgi verildi.

 112 çalışanlarına, madde bağımlılığı konusunda bilgilendirmeyi Necip Fazıl Şehir Hastanesi Acil Uzmanlarından Dr. Seçil Bayer yaptı.

 Program sonunda katılımcılara, katılım belgeleri verildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenecek olan 1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali kapsamında yurt gezisine çıkan Dondurma Tanıtım Tırı’nın onuncu durağı Antalya oldu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce organize edilen Dondurma Tanıtım Tırı Antalya Karaoğlan Parkı’nda Antalyalıları coşturdu.

 

  1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali etkinlikleri çerçevesince yurt gezisine çıkan Dondurma Tanıtım Tırı’na Antalyalılar ve turistler yoğun ilgi gösterdiler.

Antalya Karaoğlan Parkı’nda Antalyalılar Dondurma Tırı’ndan dağıtılan hakiki dövme Maraş Dondurması için birbiriyle yarışırken Kahramanmaraş Dondurma Festivaline verdikleri önemi gösterdiler.

Hakiki Dövme Maraş Dondurmasını yiyen Antalyalılar ve turistler oyun havaları eşliğinde eğlenerek festivale destek verdiklerini gösterdiler.

Dondurma Tırı’nın diğer il gezileri ise şu şekilde: 19 Eylül Mersin, 20 Eylül Hatay ve 21 Eylül Gaziantep.

Sağlık Bakanlığı himayesinde, Türk Yoğun Bakım Derneği eğitimcileri tarafından, sağlık çalışanlarına yönelik olarak sepsis’in tanı ve tedavisine ilişkin eğitim kampanyası başlatıldı.

Dünyada her yıl 30 milyondan fazla kişiyi etkileyen, 5.5-8 milyon kişinin ölüme yol açtığı hesaplanan, görülme sıklığı her yıl %8-13 arasında artış gösteren, hastanelerde gerçekleşen her 2-3 ölümden birisinin nedeni olduğu düşünülen SEPSİS, ülkemizin de önemli bir sağlık problemidir.

Sepsis Eğitim toplantısının ilki sabah saat 10.00 da KSÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi toplantı salonunda gerçekleşti.

Toplantıya KSÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Alptekin Yasim ,İl Sağlık Müdür Dr.Murat Coşkun, KSÜ Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hafize Öksüz, Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Selma Güler, Başhekim Yardımcıları ,Şube Müdürleri, Kamu, Özel ve Sütçü İmam Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan hekim ve hemşireler katıldı.

Konu hakkında bilği vermek amacıyla Kürsüye gelen Prof. Dr. Hafize Öksüz ve Doç.Dr.Hüseyin Yıldız; Sepsis Nedir, Sepsis’in Nedeni Nedir, Bazı İnsanlarda Sepsis Gelişme Olasılığı Daha Mı Yüksektir, Dünyada Kaç Kişide Sepsis Gelişmektedir, Hastanelerde Gerçekleşen Ölümlerin Ne Kadarı Sepsistendir, Sepsis’in Belirti Ve Bulguları Nelerdir, Sepsis Hastane Mikrobu Tarafından mı Oluşturulur, Sepsis Tanısı Nasıl Konulur, Sepsis Nasıl Tedavi Edilir, Sepsis Acil Bir Hastalık Mıdır, Sepsis Gelişimini Önlemek İçin Neler Yapılabilir, Sepsisin Taburculuk Sonrası Uzun Dönemdeki Etkileri, Sepsis Halk Tarafından Yeterince Bilinmektemidir, Sepsis’in Tanı Ve Tedavi Maliyeti Yüksek Midir ? konularının altını çizerek detaylı bir sunum yaptılar.

Daha sonra Dünya Sepsis Günü Farkındalık Eğitimi saat 12:30 da Necip Fazıl Şehir Hastanesi toplantı salonunda devam etti.

Tıp Hizmetler Başkanı Eyüp Pircanoğlu, Şehir Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Ali Nuri Öksüz, Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve Hastane personellerinin de hazır bulunduğu eğitim toplantısında  Kürsüye davet edilen İl Sağlık Müdürü Dr.Murat Coşkun,"Sepsis’e karşı savaşta sağlık personelinin ve halkın farkındalığı büyük önem taşımaktadır" diyerek sözlerine şöyle devam etti;

"Sağlık Bakanlığı’nın projesi kapsamında Sepsiste farkındalığın bütün Türkiye genelinde artırılması ve buna bağlı ölümlerin azaltılması amacıyla bu eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Sepsis, dünya çapında en sık karşılaşılan hastalıklardan birisidir. Günümüzde kalın bağırsak, meme kanseri ve AIDS’e bağlı ölümlerin toplamından daha fazla hasta Sepsis nedeni ile ölmektedir. Sepsis sadece gelişmekte olan ülkeler ya da gelişmemiş ülkelerde değil, en gelişmiş ülkelerde de önemli bir sorundur. Bu sayıyı aşağı çekmek için bu hastalığın yeterince tanınması gerekir. Bizim buradaki amacımız Sepsis’i tanıtmak, tanımakla birlikte tedavisini sağlamak, hızlı bir şekilde müdahale etmektir.” dedi.

 Daha sonra kürsüye çıkan Necip Fazıl Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Resul Altundaş'ın Sepsis konusunda slayt eşliğinde bilgi vermesi ve Prof. Dr. Hafize Öksüz'ün de

Sepsisle ilğili konuya katılımıyla eğitim sona erdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, 22, 23, 24 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olan dondurma festivaline 81 ildeki vatandaşları dondurma festivaline davet etti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenecek olan 1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali kapsamında yurt gezisine çıkan Dondurma Tanıtım Tırı’nın 12 ili gezeceğini ifade eden Kabakçı Kahramanmaraş’ın dondurma kenti olduğunun altını çizdi. 

Dondurma Tırı’nın  12 Eylül İstanbul, 13 Eylül Bursa, 14 Eylül İzmir, 16 Eylül Ankara, 17 Eylül Konya, 18 Eylül Antalya, 19 Eylül Mersin, 20 Eylül Hatay ve 21 Eylül Gaziantep’te olacağını ifade eden kabakçı şunları söyledi.

Kentte ilk kez bir dondurma festivali düzenlenecek olmanın Mutluğunu yaşadıklarını ifade eden kabakçı  22, 23, 24 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olan festivale esnaflarımız, üreticilerimiz ve halk ile birlikte bu etkinliği yapmak istiyoruz. İlki yapıldıktan sonra inşallah geleneksel hale getireceğiz. Bu sektör Kahramanmaraş’ın kalıcı sektörüdür. İnsanlar kıyafetinden, arabasından, evinden fedakârlık edebilir ama gıdasından hiçbir zaman için fedakârlıkta bulunamaz. Dondurma besleyicidir. Bunun için biz bu çalışmaları yapmak suretiyle yurt dışına da açmak lazım. Kahramanmaraş süt içeren gıdaların Avrupa topluluğu içerisinin satışında sıkıntılar var. Ama bunu bazı Kahramanmaraş’ta ki firmalarımız Avrupa içerisinde üretim alanları oluşturarak yapmaya çalışıyorlar. Diğer firmalarımızda bugün büyümekte olan ihracat yapan Çin’den Japonya’ya kadar firmalarımız var. Bunların sayısını çoğaltmak ve sesimizi duyurmak istiyoruz. Bunun için festivalin olmazsa olmazını 5-6 aydan beri Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak yerine getirmeye çalışıyoruz. İnşallah dondurmamızda gerektiği kadar pazarlamasını, üretici firma sayısını arttırarak şehrimize katma değer katacağız.”

Son yıllarda Kahramanmaraş’ta belli firmalar öne çıktı’ Dünya’da 2 çeşit dondurma türü olduğuna vurgu yapan Kabakcı şöyle konuştu; “Bunlardan bir tanesi Kahramanmaraş dondurmasıdır. Salep, şeker ve keçi sütünden oluşur. Bir de Roma dondurması dediğimiz daha çok buzlu ve krema türünden oluşan dondurmadır. Kahramanmaraş dondurması organik olması nedeniyle Roma dondurmasından farklı bir dondurmadır. Fakat biz Kahramanmaraş ve Türkiye olarak dondurma sektöründe şimdiye kadar gereken gelişimi sağlayamadık. Ama son yıllarda Kahramanmaraş’ta belli firmalar öne çıktı. Bunlar Gıda Tarım Bakanlığımızın da teşvikleriyle dondurma sektörünü Türkiye genelinde payını arttırmaya çalışıyor. Yüzde 1’lerden başladı şuan ise yüzde 7-8 olduğu söyleniyor. Ama bu yeterli bir oran değil. Bizim Kahramanmaraş dondurmasını bulunması gereken hem pazar hem kültür olarak belli bir seviyeye çıkarabilmemiz için Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz, Kahramanmaraşlı üreticiler ve halk olarak buna destek vermemiz lazım. Çünkü bu Kahramanmaraş’ın sosyal, kültürel ve ekonomik olarak önünü açacak bir sektör. Onun için Kahramanmaraşlılar olarak sen ben demeden dondurma festivalini Uluslararası hale getirerek Kahramanmaraş’ın bir dondurma kenti olduğunu tüm dünyaya tescil ettirip dondurma pazarından pay alması gerek. Kahramanmaraşlı firmalarımızın sayısını arttırdığımızda hayvancılık, süt, orkide, dondurma üretimi yapanlar modern hale getirerek daha çok ambalajlama konusunda bugün diğer Algida, Ülker gibi firmalarında belli bir seviyeye getirerek dondurmadan pazar payımızı arttırıp yüzbinlerce dondurma sektörüyle uğraşan insanların sayısını çoğaltarak ekonomik yönden şehrimize maddi ve manevi katkı vermemiz lazım.”

 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin ilkini düzenleyeceği Uluslar arası Dondurma Festivali 22-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, 22, 23, 24 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olan dondurma festivaline 81 ildeki vatandaşları dondurma festivaline davet etti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenecek olan 1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali kapsamında yurt gezisine çıkan Dondurma Tanıtım Tırı’nın 12 ili gezeceğini ifade eden Kabakçı Kahramanmaraş’ın dondurma kenti olduğunun altını çizdi.

Kahramanmaraş Ozanlar Ve Şairler Derneği Tarafından Düzenlenen ‘Müzik Ve Şiir’ Dinletisi, Sanatseverler Tarafından Büyük İlgi Gördü.

Kahramanmaraş Ozanlar Ve Şairler Derneğinin Her Hafta Gerçekleştirdiği Âşıklar Şöleni Cerenoğlu Kasaplı Fırın Odabaşı’nda Yapıldı

Şehrimizin Yerel Sanatçılarının Sahne Aldığı Programda Şairler Ve Âşıklar Güzel Bir Şölen Gerçekleştirdi. 

Gerçekleştirilen Etkinlikte, Söylenen Türküler Büyük Alkış Alırken Dinleyicilere Doyumsuz Bir Gece Yaşattılar.

 

 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından otopark sorununu çözmek için yapımına başlanan Arasa Çok Katlı Otopark inşaatı hızla devam ediyor.

İKİ GİRİŞ-ÇIKIŞLI OLACAK

Şehrin merkezinde toplam 1000 araç kapasiteli, 40 bin metrekare inşaat alanı olan, içerisinde engelli park alanları, elektronik park göstergeleri, kameralı güvenliği, mescidi, yağlama yıkama bölümü olacak olan otoparkta aynı zamanda Şazibey camii yol kotundan ve alt yol kotundan giriş- çıkışı yapılacak.

MODERN MİMARİYE SAHİP OLACAK

Modern mimari yapıya sahip olan otoparkta araç giriş çıkışları, araç tanıma sistemleri her katta dolu boş otopark sayısı gibi modern özelliklere sahip olacak. Şehrin merkezinde toplam 1000 araç kapasiteli, 40 bin metrekare inşaat alanı olan, içerisinde engelli park alanları, elektronik park göstergeleri, kameralı güvenliği, mescidi, yağlama yıkama bölümü olacak olan otoparkta aynı zamanda Şazibey camii yol kotundan ve alt yol kotundan giriş- çıkışı yapılacak.

Tasarım olarak araçların hızlı şekilde dolup-boşalma sistemine göre ve son katı meydan olabilecek şekilde dizayn edilecek.

3 BLOKTA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Arasa Otopark A, B ve C olmak üzere üç bloktan oluşmakta olup, A ve C blokları 4’er katlı, B blok ise beş katlı olarak yapılacak.

Otopark inşaatında üç kısımdan oluşan C Blokta bina çalışmaları tamamlandı. B Blokta ise rampa binası tamamlanarak B1 Blok’un temeli atıldı.

Rampa bina çalışmaları devam eden A blokta ise A1 ve A2 bloklarda bina çalışmaları tamamlandı.

Tasarım olarak araçların hızlı şekilde dolup-boşalma sistemine göre ve son katı meydan olabilecek şekilde dizayn edilmiştir.

 

Kahramanmaraş’ın İlk Gezinti Gemisi Sır Barajında Tura Başladı

 

Kahramanmaraşlı  (36) Yaşındaki Bilal Başkonuş'un Mücadelesi 20 Yıl Önce Sahil Şehirlerinde Turizm Ve Otel İşletmeciliği İle Başladı.

Kahramanmaraş'ta İlk Olma Özelliğine Sahip Sınırlı Sorumlu Baskonuş Sır Göleti Turizm Geliştirme Kooperatifini Kurarak Bir İlki Gerçekleştirdi.

Genç Girişimci Bilal Başkonuş Mesleğine Olan Aşkı Ve Azmi İle Hayalini Gerçekleştirmek İçin Kahramanmaraş Sularında Gezi Turu Başlattı
Kooperatif Başkanı Bilal Başkonuş Başarı Hikâyesini Nartv Mikrofonlarına Anlattı

Gemi Yapım Sürecinde Ciddi Zorluklarla Karşılaştıklarını İfade Eden Kooperatif Başkanı Bilal Başkonuş, Hayallerini Gerçekleştirmiş Olmanın Mutluluğunu Yaşadıklarını Söyledi.

Başkonuş'un, Hayır Canım, Olur Mu Öyle Şey, Kendi Kendine Hayal Kuruyorsun Diyenler İçin Bir Cevabı Vardı

Kooperatifle İlgili Bütün Hizmetlerin Ve Sosyal Aktivitelerin Turizm Üzerine Olduğunu Vurgulayan Başkonuş, Verecekleri Hizmetleri Sıralarken. Tekne Turlarının Rotası Sır Barajı Üzerinden Kılavuzlu’dan Başlayıp Kürtler Avşar'ı İskele Yerlerimiz. Döngele Otellerinin Altı, Sır Barajı'nın Güvenlik Koridorunun Son Sınırına Kadar Devam Edecek. Dedi.

Turizm Kooperatifi Üyesi Ve Zülfikar 1 Gezinti Gemisinin İşletmecisi Selahattin Yuvarlak Özel Tur Ve Organizasyonlar İçinde Kiralanabileceği Belirtilirken, Gemi Hakkında Şu Bilgileri Verdi.

Yuvarlak, S.S. Başkonuş Sır Göleti Turizm Geliştirme Kooperatifi Kahramanmaraş Turizmine Yeni Bir Soluk Getirecek Şeklinde Konuştu

 

  1. Öne Çıkanlar
  2. Popüler
  3. Yorumlar

Takvim

« Mart 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Kategoriler